Psikocoğrafya Albümü [SK09]

by Ses Kitabı

/
1.
2.

about

Psikocoğrafya kavramı bir yerin veya mekanın, fiziki bir çevrenin bireyin duyguları ve ruh durumu üzerindeki etkilerini ve onların araştırılmasını tanımlıyor. Kısaca; mekan ve insan davranışları arasındaki ilişkiyi anlatıyor diyebiliriz. Sınırları tamamen belirlenmiş, kenarları kapatılmış bir kavram değil ve köklerine uzandığımızda, flaneur'lerle, sitüsyonistlerle karşılaşıyoruz.

Psikocoğrafya araştırmaları; mekanlara ve coğrafyalara dair farklı bir bakış açısı ve farkındalık kazandırıyor. Şüphesiz kent mücadelesi verdiğimiz bir dönemde, aktivistlere, sanatçılara ve şehir gezginlerine ilham verebilecek bir düşünme şekli.

Kavramların sesteki karşılıklarını arayan, müzisyenlere kavram ve konular teklif eden Ses Kitabı, heyecanla takip ettiği iki müzisyene ‘psikocoğrafya’ kavramını götürdü ve onlardan seçtikleri mekanlar üzerine ‘sesli düşünmelerini’ istedi.

Ah! Kosmos ile son dönemin en heyecan verici elektronik müzik projelerinden birine imza atan Başak Günak ve kişisel çalışmaları dışında Yakaza Ensemble grubuna ve Müzik Hayvanı plak şirketine katkılarını bildiğimiz Ömer Sarıgedik ‘Psikocoğrafya Albümü’ne ses verdi.

Her iki parçayı da olan/olmayan mekanları sesle tanımlayan, mekan duygusunun izini sesle süren özel parçalar olarak kabul edebiliriz...

credits

released March 22, 2014

Fotoğraf // Photo: Selin Özdamar

tags

license

all rights reserved

about

Ses Kitabı Istanbul, Turkey

Yenilikçi müzisyenlerin yer aldığı konsept+split albümler sergisi \\ Gallery of concept+split albums by avant-garde musicians

SESLERİ AYARLAMA ENSTİTÜSÜ

contact / help

Contact Ses Kitabı